Victorie meritată a băieților noștri,Potaissa Turda–Dunărea Călărași 26-29(15-14)

Victorie meritată a băieților noștri, Potaissa Turda–Dunărea Călărași 26-29 (15-14), într-o partidă care a contat pentru etapa a XI-a, din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin.

În pofida absențelor din lot, Serhyi Bebeshko a avut pe bancă doar 11 jucători de câmp, băieții noștri au obținut o victorie meritată la Turda, un loc unde e aproape imposibil de câștigat, unde campioana Dinamo a egalat la ultima fază a meciului când a jucat acolo.

Prima repriză a început cu gazdele in atac, turdenii s-au distanțat la două goluri, 4-2, in minutul 6, scorul fiind strâns pâna in minutul 11, când după un fault al lui Savic la Mihai Bujor, gazdele au marcat trei goluri consecutive, trecând de la 4-5 la 7-5. In minurul 20, Potaissa conducea cu 11-7, după o serie de patru goluri.

Beneficiind de intervențiile lui George Șelaru și de forma foarte bună a lui Dragoș Hanțaru, Dunărea s-a apropiat la un singur gol până la pauză, 15-14.

După pauză, Dunărea egalează rapid, 15-15, apoi 18-18. Cele două echipe sunt la egalitate, 19-19 și  in minutul 38.

Dunărea a preluat conducerea, 19-21, in minutul 42.

Au urmat apoi șapte minute în care Potaissa nu a reușit să marcheze, Dunărea distanțându-se la cinci goluri, 22-27, in minutul 53.

Turda a trecut într-o apărare om la om, iar gazdele s-au apropiat la 26-28 și s-ar fi putut apropia chiar la un gol, însă Șelaru a apărat aruncarea lui Thalmaier, iar Dunărea Călărași a urcat pe locul 4 în clasamentul Ligii Zimbrilor.

George Șelaru: „Am trecut cu bine de una din cele mai grele deplasări din campionat, sunt trei puncte imense, care ne țin aproape de echipele de pe primele locuri.”

Serhyi  Bebeshko are 9 puncte în patru meciuri, iar fostul antrenor 12 in opt meciuri.

AHC Potaissa Turda – AHC Dunărea Călărași 26-29 (15-14)

Potaissa Turda: Irimuș, Szopka, Fleșer – Ghiță 6 goluri, Cîntec 6, Pavel 3, Pop 3, Rotaru 2, Talas 2, Szoke 2, Thalmaier 1, L. Ignat 1, Iancu, Savic, Lazăr, Ștef. Antrenor: Horațiu Gal.

Dunărea Călărași: George Șelaru (16 intervenții), Vlad Rusu, Bogdan Fuică – Dragoș Hanțaru 11 goluri, Gabi Bujor 9, Florin Dospinescu 5, Dragoș Soare 2, Mihajlo Radojkovic 1, Mihai Bujor 1, Victor Vartic, Gabi Dumitriu, Shahoo Nosrati, Bogdan Munteanu, Zarko Pejovic. Antrenor principal Serhyi Bebeshko.

7. Dinamo București 9 5 2 2 279 245 +34 17p
8. Minaur Baia Mare 10 5 1 4 294 270 +24 16p
9. CSM Focșani 11 5 1 5 295 282 +13 16p
10. CSM Bacău 11 3 0 8 286 339 -53 9p
11. CSU Suceava 11 2 2 7 270 302 -32 8p
12. HC Buzău 10 2 0 8 232 272 -40 6p
13. CSM Făgăraș 11 1 2 8 250 299 -49 5p
14. Universitatea Cluj 11 0 0 11 265 376 -111 0p

Urmeaza meciul de luni, 3 decembrie, ora 17:00, AHC Dunărea Călărași – CS Dinamo Bucuresti.

AHC Dunărea Călărași se alătură din nou galeriei, cu intenția de a-i ajuta să transforme și anul acesta în succes acțiunea de Crăciun cu jucăriile de pluș.
Astfel, clubul nostru te invită luni, 3.12.2018, ora 17:00, la Sala Polivalentă, nu doar pentru a-i susține pe băieți în disputa cu Dinamo, ci și pentru a ne ajuta să umplem „Cutia cu Jucării”, care are ca destinatari copii defavorizați.
Partida dintre AHC Dunărea și Dinamo are și un caracter caritabil, evenimentul „Cutia cu Jucării” făcând parte din acțiunea de Crăciun a celor de la galerie.
Astfel, venind la meci, te invităm să donezi la pauza meciului și o jucărie de pluș.

Impreună putem aduce un zâmbet pe fața cât mai multor copii.
 Ia-ți prietenii, o jucărie și hai la meci!