mar. feb. 18th, 2020

AHC Dunărea Călărași victorie cu Steaua şi locul 3 la finele anului

CSA Steaua București – AHC Dunărea Călărași 29-34 (14-20)

Podiumul Ligii Naţionale este ocupat la final de an de CSM Bucureşti – cu 34 puncte (13 jocuri), Dobrogea Sud Constanta –  30 puncte şi AHC Dunărea Călăraşi – 30 puncte.

Runda 14

Steaua: Stănescu, Babasafari – Grbovic 9, Milosevici 5, Johannson 3, Florea 3, Humet 3, Georgescu 2, Vujic 2, Roșu 1, Stavrositu 1. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.
Dunărea Călărași: George Șelaru – Mihajlo Radojkovic 9,  Dragoș Hanțaru 8, Florin Dospinescu 4, Mihai Bujor 4, Dragoș Soare 3, Gabriel Bujor 3, Victor Vartic 1, Gabriel Dumitriu 1, Zarko Pejovic 1. Antrenor: Serhyi Bebeshko.

AHC Dunărea Călărași este frumoasa surpriză a primei părţi a campionatului. Cu o echipă în care şi-au făcut loc multi jucători tineri – liderul acestora fiind Dragoş Hanţaru  – 84 de goluri marcate în 14 etape, Dunărea a reuşit să câştige în faţa unor echipe mari ale campionatului, ultima fiind Steaua.

Călăraşiul lui Serhyi Bebeshko  și Eremia Pîrîianu a dominat clar partida disputată joi in deplasare la roş-albaştri, la finele căreia s-a impus cu 34-29.  George Şelaru  a facut un nou meci senzațional, cu care i-a exasperat pe stelişti.

Băieții noștri  s-au desprins la 4 goluri, 8-4, în minutul 11, Victor Vartic a dus scorul la 12-7  în minutul 18, după care un contraatac fructificat de Mihajlo Radojkovic a mărit diferența la 6 goluri pentru AHC Dunărea, la final tabela indicând o diferență de cinci goluri.

8. CSM Focşani 22 p,

9. Minaur Baia Mare 21 p,