Gabriel Dumitriu a debutat la echipa națională de seniori a României

Gabriel Florinel Dumitriu, pivotul AHC Dunărea Călărași, fost international de juniori și tineret, a debutat la echipa națională de seniori a României .

2018.12.28 Opole Pilka reczna Puchar 4 Narodow Czechy – Rumunia N/z Foto Norbert Barczyk / PressFocus 2018.12.28 Opole Handball 4 Nations CUP Czech Republic – Romania Credit: Norbert Barczyk / PressFocus

În cel de-al doilea meci al turneului internațional ”4 Nations Cup 2018”, care se dispută în Polonia, la Opole, echipa naționala de handbal masculin a României a întâlnit Cehia.

România a condus pe toată durata primei reprize, însă cehii au revenit, iar la pauză naționala noastră a intrat cu un singur gol avans, 15-14.

Selecționata României s-a menținut în avantaj și în repriza secundă, însă, în ultimele 10 minute, Cehia a egalat și a preluat conducerea în minutul 54, 24-23. Handbaliștii români au revenit la conducere, 25-24 în minutul 5, 26-25 în minutul 58 și 27-26 în minutul 59, acesta din urmă fiind și scorul final.

România – Cehia 27-26 (15-14)

România: Iancu, Vasile – Grigoraș 8, Csepreghi 7, Racoțea 5, Negru 3, Căbuț 2, Rotaru 2, Mănescu, Bodor, Buzle, Becheru, Gabriel Bujor, Viorel Fotache, Onyejekwe, Gabriel Dumitriu, Nistor.

Cehia: Adamik 1, Galia – Monczka 5, Becvar 4, Mubenzem 3, Kasparek 3, Poloz 3, Vanco 2, Patzel 2, Safranek 1, Skvaril 1, Zeman 1, Solak, Safranek , Uzek, Sterba.

Naționala de handbal masculin a României a învins vineri seară Cehia (27-26), în cadrul turneului internațional ”4 Nations Cup”, care se desfășoară în Polonia, la Opole. Iată ce a declarat despre acest meci, pentru Handbal Mania, selecționerul Manuel Montoya.

Manuel Montoya (selecționer România):

„Cred că în acest joc, comparativ cu precedentele, am câștigat datorită jocului colectiv și continuității în atac, însă vreau să menționez și munca bună depusă de jucătorii noștri în faza defensivă, în ciuda persistenței unor erori. Aportul tuturor jucătorilor a fost bun în partida cu Cehia și s-a îmbunătătțit și lucrul în echipă. În meciul cu Polonia îmi doresc să facem un pas înainte în ceea ce privește progresul nostru, iar echipa să crească încet-încet în joc. Desigur că în toate aspectele jocului nostru e loc de îmbunătățiri, iar pentru asta trebuie să muncim din greu în toate meciurile.” M

Selecționata pregătită de Manuel Montoya va juca sâmbătă, de la ora 18, finala turneului, împotriva Poloniei, care a învins Japonia (antrenată de fostul selecționer al Germaniei, Dagur Sigurdsson) după executarea aruncărilor de departajare.