mar. feb. 18th, 2020

Băieții noștri câștigă și in deplasarea de la Baia Mare

Băieții noștri au început returul în forță, cu două victorii din două meciuri în deplasare 👍 31-32 la Baia Mare și 29-34 la Steaua 💛💙

Băieții noștri câștigă și in deplasarea de la Baia Mare!

CS Minaur Baia Mare – AHC Dunărea Călărași, 31-32 (17-13).

AHC Dunărea Călărași: Șelaru 7 intervenții, Rusu 5 intervenții, Fuică – Gabi Bujor 8 goluri, Soare 5, Mihai Bujor 4, Dospinescu 3, Radojkovic, Hanțaru 3, Fotache , Dumitriu 3, Broască 1, Vartic 4, Pejovic 1. Antrenori: Serhiy Bebeshko și Rică Pîrîianu.

Meciul a început cu Minaur la conducere, 2-0 si 10-5 in minutul 17. In minutul 22 tabela indica un sec 13-8, dar revenim rapid la 14-12 in minutul 26. pauza aducând gazdele in avantaj de patru goluri, 17-13.

După pauză revenim la trei goluri, 18-15 in minutul 34 si egalăm in minutul 45, 22-22. In minutul 46 trecem pentru prima dată in avantaj, 22-23, dar ratăm desprinderea la 23-25 si gazdele egalează la 24. Revenim in avantaj, 27-28 si 28-29 in minutul 55, Minaur are o tresărire la 30-29, dar băieții noștri egalează la 30 si revin la conducere, 31-32 prin omul meciului, Gabriel Bujor.
Finalul a fost destul de tensionat, dar i-a aparţinut lui Vlad Rusu,care a aparat o aruncare de la 7 metri în minutul 59 si a contribuit decisiv la victoria AHC Dunărea Călărași.

Vă așteptăm la primul meci acasă al băieților noștri, care este programat sâmbăta, 2 februarie 2019, de la ora 17:30, când primim vizita echipei clasate pe locul doi, HC Dobrogea Sud Constanța.

Podiumul Ligii Naţionale este ocupat de CSM București – cu 34 puncte (14 jocuri), Dobrogea Sud Constanta –  33 puncte (15 jocuri) şi AHC Dunărea Călăraşi – 33 puncte (15 jocuri).