AHC Dunărea Călărași–HC Dobrogea Sud Constanța 27-30 (15-16)

Derby-ul rundei a 15-a din Liga Națională s-a disputat la Călărași, unde am primit vizita ocupantei locului doi, HC Dobrogea Sud Constanța, AHC Dunărea fiind neînvinsă de cinci etape.

Băieții noștri s-au aflat la conducere doar de trei ori, 3-2 în minutul 4, 8-7 în minutul 16 și 9-8 în minutul 18.

La pauză oaspeții au condus cu 16-15, iar la final s-au impus la o diferență de trei goluri, 27-30menținându-se la un punct în spatele CSM-ului din București, ocupanta primului loc.

AHC Dunărea Călărași – HC Dobrogea Sud Constanța 27-30 (15-16)

AHC Dunărea Călărași: Șelaru, Rusu, Fuică – Hanțaru 5, Radojkovic 5, Dospinescu 3, Soare 3, Vartic 2, M. Bujor 2, Broască 2, G. Bujor 1, Fotache 1, Gurkovsky 1, Dumitriu 1, Pejovic 1, Munteanu. Antrenor: Serhyi Bebeshko.

HC Dobrogea Sud Constanța: Mitrevski, Iancu – Crnoglavac 10, Csog 4, Chikovani 4, Mocanu 3, Nikolic 2, Mladenovic 2, Malinovic 1, Nistor 1, Kevic 1, Vujovic 1, Toma 1, Markoski, Susanu, Buricea. Antrenor: Zvonko Sundovski.

Podiumul Ligii Naţionale este ocupat de CSM București – cu 37 puncte (15 jocuri), Dobrogea Sud Constanta –  36 puncte (16 jocuri) şi AHC Dunărea Călăraşi – 33 puncte (16 jocuri).

Eremia Pîrîianu : „Felicit echipa din Constanța, au avut un plus de experiență și până in final au reușit să obțină victoria. Jucătorii noștri se pare că au cedat la un moment dat, dar jocul a fost frumos, a fost plăcut și sperăm să ne revenim să ajungem iar acolo unde am fost pana etapa trecuta.
Oricui i se poate întâmpla asta, aici se face diferența. Cine da gol in momentele astea, cine marchează, are șanse mari de a câștiga meciul. Se pare Constanța a avut șansa asta, noi am ratat ei au marcat in continuare și au câștigat. Eram la egalitate cu Constanța, orice punct câștigat cu echipa de lângă tine din clasament te avantajează. Constanța au luat un avans fața de noi, noi încercăm să revenim, de ce nu poate și la Timișoara, un teren unde se câștigă extrem de greu și la Baia Mare se câștigă extrem de greu și la Constanța se câștigă extrem de greu, să sperăm ca ne revenim după dușul acesta rece și vom avea puterea să facem un meci bun și să scoatem punct sau puncte acolo.” a spus managerul sportiv al AHC Dunarea Calarasi 2014

Ionuţ Rudi Stănescu: „Plusul nostru de experiență și-a spus cuvântul. La ei, jucătorii de 20 de ani au greșit pe final. Am fost mai pragmatici pentru că suntem mai experimentați decât ei. După pauză, apărarea a mers foarte bine în a doua jumătate a reprizei, iar Iancu a fost în mare formă. Diferența a făcut-o și poarta, Șelaru nu a prins o zi la fel de bună”, a spus președintele clubului constănţean, Ionuţ Rudi Stănescu.

Etapa 26/ 03.04.2019. AHC Dunărea – HC Buzău

Mulțumim publicului pentru susținere. Vă așteptăm la Polivalentă la urmatorul meci, cel cu CSU Suceava, miercuri, 13 februarie, de la ora 18:00, meci netelevizat.
Casele de bilete se deschid la ora 16:30.