O nouă victorie pentru băieții lui Sergei Bebeshko,CSM Bacău-AHC Dunărea,27-31

O nouă victorie pentru băieții lui Sergei Bebeshko, CSM Bacău – AHC Dunărea Călărași, 27-31(13-14) și echipa noastră se menține pe locul 5 in Liga Națională de Handbal, Liga Zimbrilor.

Sala Sporturilor din Bacău a găzduit miercuri seara un meci frumos, cu încărcătură emoțională, in care echipa noastră a avut în lot nu mai puțin de șapte jucători ce au evoluat în trecut la Bacău, la gazde evoluând și Alex Tărâță, dar și călărășeanul Bogdan Păunescu.
După ce sezonul trecut am fost eliminați în primul tur al Cupei României, din echipa de atunci cinci jucători se mai regăsesc in actualul lot, miercuri, băieții lui Sergei Bebeshko au castigat, 27-31.

Dragoș Hanțaru, Gabi Bujor, Florin Dospinescu și Mihajlo Radojkovic au făcut diferența prin execuții de efect, in poartă George Selaru și Vlad Rusu au fost inspirați, băieții noștri conducând in mare parte din meci la un singur gol diferenţă.

Gazdele au deschis scorul, noi revenim la 3-5, 7-9, 12-14, la pauza tabela indicând un scor favorabil nouă, 13-14. In minutul 50 tabela arăta 23-25, în minutul 53, 24-27, iar pe final băieții noștri s-au impus cu 27-31.
In minutul 13, Victor Vartic a primit cartonașul roșu la un fault banal de joc, iar in minutul 38 gazdele l-au pierdut pe cel mai bun jucător al lor de până atunci, Viacheslav Sadovyi, care a suferit o întindere la inghinali.

Declarații după meci:

CSM Bacău – AHC Dunărea Călărași 27-31 (13-14)

Bacău: Freiwald, Tamaș, Crăciunescu – Drăgan 7, M. Cotinghiu 4, Gal 4, Sadovyi 3, Tărîță 3, G. Cotinghiu 3, Juverdianu 1, Maksimov 1, Păunică 1, Bologa, Păunescu, Tudorancea. Antrenor: Eden Hairi.

Călărași: Șelaru, Rusu – Gabi Bujor 7, Hanțaru 6, Radojkovic 5, Dospinescu 4, Pejovic 3, Soare 2, Dumitriu 2, Vartic 1, Fotache 1, Broască, Gurkovsky. Antrenor: Sergei Bebeshko.

După incheierea sezonului regulat, campionatul va trece la un nou format, primele 8 clasate vor fi împărțite in două grupe, in care se incepe cu un punctaj nou, primit în funcție de locul ocupat în clasament după 26 de etape.
AHC Dunărea este intr-un moment bun, băieții sunt in formă, dar urmează o serie de meciuri infernale, cu Focșani, CSM București, Turda și Dinamo.

Credit foto WWW.HANDBALMANIA.RO

Cele două galerii au dat dovadă de fair-play şi i-au aplaudat la final pe toţi jucătorii.