lun. oct. 21st, 2019

AHC Dunărea pierde in ultima secundă calificarea in finala pentru locurile 3-4

AHC Dunărea Călărași a primit gol dintr-un 7 metri la ultima fază a meciului de la Constanta și a ratat calificarea in finala pentru locurile 3-4.

Partida dintre HC Dobrogea Sud şi AHC Dunărea Călăraşi, contând pentru ultima etapă a play-off-ului Ligii Naţionale de handbal masculin, Seria A, s-a încheiat la egalitate, scor 33-33, după ce, la pauză, gazdele au condus cu 17-14. În min 59:58 arbitrii au acordat 7 metri pentru constănțeni în urma unui fault in atac făcut de Hanțaru iar Crnoglavac a marcat și a egalat la 33.

Gazdele au deschis scorul, băieții noștri revin, 1-2 și 2-3, constănțenii revin și ei iar in min 17 scorul devine 10-7, 12-9 in min 20, revenim prin Hanțaru la 12-11 si 13-12, dar scorul la pauză devine 17-14 pentru Constanta.

Imediat după pauza revenim și egalăm la 17 prin Gabriel Bujor, in min 35 trecem pentru prima dată la conducere 18-19 prin Vartic, 19-20
Hanțaru , in min 43 Pejovic marchează pentru 23-27, in min 51 Gurkovsky duce tabela la 26-31, Vartic face 27-32, in min 57 tot Vartic marchează pentru 29-33. Vartic este eliminat in min 58:44, gazdele revin și in min 59:36 Chikovani marchează pentru 32-33.
În min 59:58 arbitrii au considerat ca Hanțaru a faultat in atac și a impiedicat repunerea rapida de către gazdelor si arbitrii au acordat 7 metri pentru constănțeni, Crnoglavac a marcat și a egalat la 33.
Golurile echipei noastre au fost marcate de Gabi Bujor 8, Hanțaru 5, Vartic 5, Radojkovic 5, Gurkovsky 4, Pejovic 4, Dumitriu 2.
Golurile formaţiei constănţene au fost marcate de Chikovani 8, Malinovic 6, Crnoglavac 4, Nistor 3, Kevic 3, Vujovic 3, Nikolic 2, Mocanu 2, Csog 1 şi Susanu 1.
Băieții lui Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianu urmează să joace finala pentru locurile 5-6 in compania CSA Steaua, manșa tur miercuri, 15 mai, la Călărași.

CSM Bucureşti a fost învinsă de Poli Timişoara cu 34-31 într-un meci din Grupa A şi pentru câteva minute a trăit cu impresia că a ratat şi finala pentru locurile 3-4 în acest sezon. Nikola Crnoglavac, viitorul jucător al echipei CSMB, a salvat-o însă în ultima secundă a partidei HCDS Constanţa – AHC Dunărea Călăraşi, când a egalat pentru 33-33 dintr-o aruncare de la 7 metri.

HC Dobrogea Sud încheie play-off-ul pe locul 1 în clasamentul Seriei A şi va juca finala campionatului cu Dinamo.
HC Dobrogea Sud Constanța și Dinamo București vor disputa finala campionatului, Potaissa Turda și CSM București vor lupta pentru locurile 3-4, Steaua și Dunărea Călărași pentru pozițiile 5-6, iar SCM Poli Timișoara și CSM Focșani pentru locurile 7-8.

Băieții lui Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianu mai au de jucat meciurile pentru locurile 5 – 6: