joi. nov. 21st, 2019

Joi,de la 18:30,Dunărea primește vizita Stelei,după ce a pierdut in et 1 la Bacău

Dunarea lui Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianu a pierdut in prima etapa a noului sezon. Urmeaza patru etape infernale, acasa cu Steaua, deplasare la Minaur Baia Mare, acasă cu Potaissa Turda și deplasare la Dinamo!

Liga Zimbrilor” 2019-2020 a inceput pentru baietii nostri cu o infrangere la un gol diferenta la Bacau, scor 25-24, dupa ce la pauza conduceam, 12-14. Dunarea a condus pana in min 40, dupa care gazdele trec la conducere, 18-16, baietii nostri au egalat la 20, 21 si 22-22. In ultimul minut s-a intrat cu doua goluri avans pentru Bacau. Sergei Bebeshko a cerut time-out, Hantaru a inscris la 5 secunde după reluarea jocului, gazdele au prelungit atacul la limita pasivului. A fost randul gazdelor la time-out, cu 28 de secunde înainte de final, Sadovyi a marcat pentru 25-23, Hantaru a marcat rapid, insa a fost prea tarziu pentru a mai egala.

CSM Bacău – AHC Dunărea Călărași 25-24 (12-14) Arbitri: Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu

Bacău: Saldatsenka, Freiwald, Tamaș – Tîrzioru 8, Păunică 5, Tărîță 3, Păunescu 3, Serhel 2, Crnoglavac 2, Drăgan 1, Sadovyi 1, Bologa, M. Cotinghiu, Iordachi, Huta.

Dunărea Călărași: Șelaru, V. Rusu – Hanțaru 6 goluri, Radojkovic 6, Broască 5, Vartic 4, Vujadinovic 2, Soare 1, Rotaru, Dospinescu, Dumitriu, M. Bujor, G. Bujor, Zacaciurin, Costea, Sandu, Panait. Au lipsit Bogdan Moisa accidentat si Vladislav Ostroushko plecat dupa viza.

Adrian Târzioru, CSM Bacău: “A fost un meci foarte greu, ne aşteptam la asta. Călăraşiul este o echipă experimentată, puternică, s-a văzut asta şi anul trecut. Mă bucur că, împreună cu colegii mei, cu domnul profesor, am izbutit în repriza a doua, deşi eram conduşi, să revenim. Probabil am reuşit să facem diferenţa prin faptul că în ultimele minute am fost mai limpezi decât cei de la Călăraşi”.

George Selaru, AHC Dunărea Călăraşi: “Suntem după un meci în care speram să scoatem mai mult, am simţit că puteam scoate mai mult, dar din păcate rezultatul de pe tabela este favorabil gazdelor. Nu trebuie să rămânem aici. Campionatul este lung, trebuie să strângem rândurile, să uităm cât mai repede meciul acesta. Din păcate, nu am fost la capacitate maximă şi îmi reproşez că nu am reuşit mai multe puncte astăzi şi trebuie să fim cât mai aproape de sută la sută pentru a scoate cât mai multe puncte”.

Dinamo București – Dunărea

Competitia se va disputa dupa un sistem cu play-off si play-out. Partidele din prima liga masculina vor avea loc joia si duminica, sezonul regulat incheindu-se pe 26 martie 2020, cu o pauza de iarna intre 12 decembrie si 30 ianuarie. Primele opt clasate vor evolua in play-off, impartite in doua grupe, in perioada 8 aprilie – 10 mai 2020. Finala si meciurile de clasament vor avea loc intre 14 si 28 mai anul viitor.

© AHC DUNAREA CALARASI. 30.08.2019 – TOATE DREPTURILE REZERVATE | Website administrat in colaborare cu  www.cloud-center.ro