joi. nov. 21st, 2019

AHC Dunărea Călărași a ratat victoria in fața Stelei, după ce a aruncat de doua ori la poarta la ultimul atac

Dunărea Călărași a ratat victoria, după ce a avut ultimul atac, Vartic a aruncat de la semicerc, însă aruncarea sa a fost blocată de Tudor Stănescu, mingea a ajuns la Dragoș Hanțaru, dar nici aruncarea lui dintr-o pozitie incomodă nu a prins cadrul porții.

Dunărea nu a obținut joi seara decât un egal în fata Stelei, după ce a fost condusa la pauză, 13-14, iar pe final de meci avea un avans de 5 goluri.

A fost un meci cu multe absente in ambele tabere. Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianu nu au putut conta pe accidentații Bogdan Moisă și Mihajlo Radojkovic. Sandu Iacob nu a contat pe Da Silva, Roșu, Georgescu și Valadao.

Dunărea a deschis scorul prin Roman Zacaciurin, Steaua preia conducerea, dar, cu o dubla, Victor Vartic duce tabela la 3-2 pentru noi. Ratam doua aruncari de la 7 metri, egalam la 4, dar Steaua revine si preia conducerea in min 14, 5-8. Johannson vede direct cartonas rosu, revenim la 7-8, dar Steaua prin Milosevic, cel mai bun om al lor, face 9-12, 12-14. Ultimul gol al reprizei a fost marcat de Dragoș Hanțaru, scor la pauza 13-14.

Repriza secunda incepe spectaculos, Zacaciurin și Gabi Dumitriu duc scorul la 15-14, dar Steaua egalează la 15,16 și 17. Urmeaza o serie de cinci goluri si scorul devine 22-17 pentru noi. In min 46, la scorul de 24-19, Gabriel Bujor recuperează o minge, dar aruncarea lui de la distanta, cu poarta goala, întâlnește bara. In min 48, Vlad Rusu are o dubla interventie la scorul de 24-20. In min 52 Rusu apara un 7 metri la scorul de 25-22. Gabi Dumitriu marcheaza in min 54 cel mai spectaculos gol al meciului și duce tabela la 26-23. Grbovic recupereaza trei si cu doua goluri pe contraatac egaleaza in min 56, 26-26. Humet ia o actiune pe cont propriu si preia conducerea, 26-27 in min 57. Hanțaru egalează in min 58, tot el marcheaza si preluam conducerea in ultimul minut al meciului. Florea egaleaza dintr-un 7 metri in min 59:48 si Sergei Bebeshko solicita ultimul time-out al partidei. Vartic a aruncat de la semicerc, însă aruncarea sa a fost blocată de Tudor Stănescu, mingea a ajuns la Dragoș Hanțaru, dar nici aruncarea lui dintr-o pozitie incomodă nu a prins cadrul porții.

et 2. AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘI – STEAUA BUCUREȘTI 28-28 (13-14)

Arbitri: Mihai Pîrvu / Mihai Potîrniche

Dunărea Călărași: Șelaru, V. Rusu – Hanțaru 9 goluri, Zacaciurin 7, Dumitriu 5, G. Bujor 3, Vartic 2, Dospinescu 1, Vujadonovic 1, Broască, Panait, M. Bujor, Costea. Antrenor: Sergei Bebeshko.

Steaua București: Stănescu, Bucătaru – K. Milosevic 9 goluri, Mihalcea 6, Florea 4, Humet 4, Grbovic 4, Stavrositu 1, Burlacu, Johannson, Pop, Constantina, Căpățînă, Olaru. Antrenor: Sandu Iacob.

CSM Vaslui –  CSM Făgăraş 28-23

Sâmbătă de la ora 12:30 se va desfăşura ultimul meci al etapei, CSM Bucureşti – Dinamo.

Dunarea lui Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianua urmeaza sa joace in deplasare la Minaur Baia Mare, acasă cu Potaissa Turda și deplasare la Dinamo.