lun. oct. 21st, 2019

O nouă victorie, Dunărea-CSM Făgăraș 25-21 (10-5)

Dunărea a reușit a doua victorie din acest sezon, în partida de pe teren propriu cu CSM Făgăraș.

Oaspeții au marcat primii, in min 8 Gabriel Bujor duce scorul la 3-1 dintr-un 7 metri, Gabi Dumitriu marchează pentru 7-3, oaspeții au încercat să revină, dar s-au lovit de un George Selaru imbatabil, cu 11 parade in prima repriză. Vlad Rusu apară și el un 7 metri in min 27, iar in min 28 antrenorul oaspeților Raul Fotonea cerea deja al doilea T.O. la scorul de 10-4.

Ardelenii au oferit in repriza secundă o replică destul de consistentă, repriză pe care băieții lui Raul Fotonea au și câștigat-o, 15-16. In repriza secundă Vlad Rusu iese și el la rampă, cu 8 parade. O evoluție foarte bună a avut și Gabriel Bujor, cel mai bun marcator al echipei in meciul de joi, cu 8 goluri.

AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘI – CSM FĂGĂRAȘ 25-21 (10-5) Arbitri: Radu Iliescu / Doru Manea

Dunărea Călărași: Șelaru, V. Rusu – Gabriel Bujor 8, Zacaciurin 4, Hanțaru 3, Dumitriu 3, Dospinescu 3, Vartic 2, Mihai Bujor 1, Panait 1, Broască, Vujadinovic, Soare, Sandu, Moisă, Costea. Antrenori: Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianu.

CSM Făgăraș: Grigoraș, Vîlceanu – Turcu 6, Ungureanu 6, Constantinescu 2, Dincă 2, Ștefan 2, Capotă 1, Dedu 1, Mateoniu 1, Furak, Hagiu, Mînea, Sîncelean, Câmpan, Arsu. Antrenor: Raul Fotonea.

Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianu nu s-au putut baza pe Mihajlo Radojkovic, accidentat.

Declarație Mihai Bujor:

Declarație Dragos Soare:

Declarație Raul Fotonea, antrenor CSM Făgăraș:

Declarație Cosmin Capota, un jucător cunoscut călărășenilor din anul inaugurării Sălii Polivalente, când evolua pentru Dinamo Municipal Călărași.