Dum. dec. 15th, 2019

Spartanii noștri câștigă la Focșani, 22-29

Spartanii noștri, după atitudinea și dăruirea din teren, câștigă la Focșani, 22-29 (8-13).

Plecați spre Focșani de miercuri, in ziua meciului staff-ul tehnic al echipei nostre a hotărât să nu mai efectueze antrenamentul oficial pe parchetul sălii din Focșani, pentru a proteja fizic jucătorii inainte de meci.

Dunărea a reușit să se impună la Focșani, și urcă pe locul 6 al clasamentului. A fost un nou meci foarte bun reușit de George Șelaru și care s-a „rupt” în minutul 19, minut după care gazdele nu au mai marcat gol până la pauză.

Băieții noștri au preluat conducerea, 5-6, 7-8, și au luptat admirabil in fața gazdelor incurajate de o sală arhiplină, 8-13, scor la pauză.

După ce au încheiat prima repriză en-fanfare, cu o aeriană finalizată de Mihai Bujor, imediat după pauză spartanii noștri s-au detașat rapid la 7 goluri, ecart rămas până la final. La scorul de 22-28, Dani Panait a executat o aruncare de la 7 metri, jos la colțul din dreapta porții, dar portarul gazdelor a reușit in extremis să pareze.

Au marcat pentru Dunărea; Dospinescu 9 goluri, Gabriel Bujor 8, Zacacirin 4, Soare 2, Vartic 2 , Mihai Bujor 2, Hanțaru 1 si Dumitriu 1 gol.

Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianu nu s-au putut baza pe Mihajlo Radojkovic, accidentat.

Declaratii după CSM Focșani – AHC Dunărea Călărași
#GeorgeSelaru #RomanZacaciurin #EremiaPiriianu

CSM FOCȘANI – DUNĂREA CĂLĂRAȘI 22-29 (8-13) Arbitri: Theodor Șerbu / Andrei Vasilescu

CSM Focșani: Cloșcă – Pătru 4, Țuțu 3, Mocanu 3, Marijanac 3, Sladic 3, Hrimiuc 2, Rață 1, Popovici 1, Miroiu 1, Eros 1, Cozorici, Nuțu. Antrenor: Dalibor Cutura.

Dunărea Călărași: Șelaru, Rusu – Dospinescu 9, G. Bujor 8, Zacaciurin 4, M. Bujor 2, Vartic 2, Soare 2, Dumitriu 1, Hanțaru 1, Vujadinovic, Broască, Panait. Antrenor: Sergei Bebeshko.

Vă așteptăm la urmatorul meci, cel cu CSM Vaslui, joi 17 octombrie, ora 18:oo, primul din cele trei meciuri rămase de jucat in 2019 acasă din turul campionatului.

Dragoș Soare se alătura și el echipei naționale.

Patru jucători ai Dunării Călărași au fost convocați la echipa națională a României, Gabriel Bujor, Dragoș Hanțaru, Dragoș Soare și Gabriel Dumitriu.

Cei patru jucători vor face parte din lotul României, care va susține un cantonament de pregătire intre 21 – 27 octombrie la Cluj Napoca.

Selecționerul Ucrainei și antrenor principal al Dunării Călărași, Sergei Bebeshko, incepe programul de pregătire al echipei naționale a Ucrainei înainte de Turneul Final EHF EURO 2020. Reunire lotului Ucrainei, 21.10.2019, 23 – 27.10 – turneu de pregătire in Tunisia cu meciuri in compania Tunisiei.