vin. nov. 22nd, 2019

Dunărea urcă pe locul 5 după victoria cu Vaslui

Dunărea urcă pe locul cinci după victoria cu CSM Vaslui, 27-22 (12-13).

De această dată a venit rândul lui Vlad Rusu să iasă la rampă! Integralist, el a reușit 16 parade, din care 10 in repriza secundă. In minutul 46 a apărat și o aruncare de la 7 metri, in minutul 49 a avut intervenția meciului la scorul de 23-18 in fata lui Voinea, iar la ultima fază a meciului a reușit o spectaculoasă dublă paradă.

Pentru echipa noastră au marcat Gabriel Bujor 7 goluri, Florin Dospinescu 6, Ionuț Broască 4, Mihai Bujor 3, Dragoș Hanțaru 2, Gabi Dumitriu 2, Victor Vartic 2 și Roman Zacaciurin 1 gol.

Sergei Bebeshko și Rică Pîrîianu nu s-au putut baza la meciul de joi pe Mihajlo Radojkovic, accidentat.

In runda a 8-a, Steaua a învins pe Dinamo, 27-26, Potaissa a câștigat pe terenul Minaurului, scor 36-27, Reșița a reușit prima victorie din sezon, 25-24 cu CSM Focșani, după un gol marcat de Alexander Starchenko din extrema dreaptă în ultima secundă, HCD Constanța s-a impus la Buzău cu 25-20 (Constanta vine la Călărași in 14 noiembrie și se află la două puncte de locul 8, ce duce în play-off), iar CSM Bacău a câștigat cu CSM Făgăraș, 31-29.

Vlad Rusu: ” Felicit ambele echipe pentru spectacolul oferit, cred că am făcut un meci bun având in vedere că nu suntem in cea mai bună perioadă a noastră, dar cred că lucrurile se vor îndrepta, și va fi bine in continuare și ne vom atinge obiectivele așa cum ne-am propus „.

Dragoș Hanțaru: ” Am avut un meci foarte greu, datorită faptului că prima repriză nu am reușit să ne concentram cum trebuie și lucrul acesta s-a văzut și in apărare și in atac, dar, consider că in repriza a doua am reușit să ne mobilizăm foarte bine și pe fondul unor parade foarte foarte bune ale lui Vlăduț am reușit să controlam repriza a doua, să revenim, să preluam conducerea și să nu le mai dăm ocazia să se apropie de noi. Lucrul acesta a fost posibil și datorită jucătorilor din apărare, care au făcut o treabă extraordinară „.

Leonard Bibirig: ”Un meci cu două reprize diametral opuse. A fost prima repriză pe care am controlat-o noi. A doua repriză a aparținut gazdelor. Îi felicit! Au meritat victoria! În a doua repriză am făcut foarte multe greșeli tehnice și am ratat foarte mult. Dacă nu mă înșel am avut 12 ratări și 18 greșeli numai în repriza a doua. Rămâne să vizionăm meciul, să vedem unde am greșit și nu rămâne decât să pregătim cât mai bine meciurile viitoare”.

Valentin Petrila: ”A fost un meci foarte greu. Noi am avut prim planul și am făcut o primă repriză foarte bună. În partea a doua, gazdele noastre au fost mult mai bune. Îi felicităm. Rămâne să strângem rândurile și să corectăm ce nu am făcut bine astăzi. Ne așteaptă o lună de foc, cu meciuri pe care trebuie să le câștigăm”.

AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘI – CSM VASLUI 27-22 (12-13) Arbitri: Lucian Cruceru / Adrian Eremia

Dunărea Călărași: Șelaru, Rusu – Gabriel Bujor 7 goluri, Dospinescu 6, Broască 4, Mihai Bujor 3, Hanțaru 2, Dumitriu 2, Vartic 2, Zacaciurin 1, Moisă, Vujadinovic, Panait, Soare, Sandu, Costea. Antrenor: Sergei Bebeshko.

Vaslui: Erhan, Petrila, Pralea – Acatrinei 4, Amihăesi 4, Petrea 3, Khadkevich 2, A. Farcaș 2, Voinea 2, Polocoșer 2, Dragon 1, Cumpănici 1, Karamyshev 1, R. Farcaș, Popa, Cîrchea. Antrenor: Leonard Bibirig.

1.Dinamo 8. 701 (+24)21p
2.Potaissa Turda8.611(+20)19p
3. Minaur Baia Mare8.611(+11)19p