sâm. mart. 28th, 2020

A fost un spectacol frumos, atât pe teren, cât și în tribune, dar și o victorie muncită!

Debut victorios pentru noul tehnician al Dunării Călărași, Gabriel Armanu, in etapa cu numărul 12 a Ligii Zimbrilor.

Mihajlo Radojkovic a inscris primul pentru Dunărea, 1-1, Dragoș Hantaru ratează o aruncare de la 7 metri, dar revenim rapid prin doua 7 metri marcate de Ionuț Broască.

Băieții noștri au preluat conducerea după ce au înscris de 4 ori la rând, 5-7 in minutul 7 și 10-14 in minutul 26, intrând apoi la pauză cu un avans de 3 goluri, 12-15.

AHC Dunărea s-a desprins la 17-22 în minutul 47, având 4 goluri avans 12 minute mai târziu, 21-25 și apoi 22-26. Buzoienii n-au mai reușit decât să reducă diferența, 24-26, galben-albaștrii trecându-și în cont a cincea victorie a sezonului, care-i urcă momentan pe o poziție care duce în play-off.

O evoluție foarte bună a avut Ionuț Broască, care și-a depus deja candidatura la jucătorul etapei a 12-a, el marcând și de 10 ori in meciul cu HC Buzău.

GabrielArmanu antrenor principal AHC Dunărea Călărași:

” A fost un meci în care ambele echipe își puneau speranțe dată fiind nevoia de puncte a ambelor formații. Am condus aproape tot jocul, mai puțin primele 10 minute. A fost un spectacol frumos, atât pe teren, cât și în tribune, dar și o victorie muncită! Mă bucur că fac parte din noul proiect al Dunării Călărași, felicit echipa pentru efortul și munca depuse în această partidă. Era importantă o victorie la acest debut, dar mai important este să reușim să legăm cât mai multe victorii. „

HC BUZĂU – AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘI 24-26 (12-15) Arbitri: Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu

Buzău: Manole – Dumitrana 8 goluri, Fabacary 6, Șania 3, Mironescu 2, Ionescu 2, Bejinariu 2, Roșca 1, Tălmaciu, Scarlat, Grasu, Alexandru, Oprea. Antrenor: Eliodor Voica.

Dunărea Călărași: George Șelaru, Vlad Rusu – Ionuț Broască 10 goluri, Dragoș Hanțaru 4, Florin Dospinescu 4, Gabriel Dumitriu 3, Mihajlo Radojkovic 2, Roman Zacaciurin 2, Mihai Sandu 1, Mihai Bujor, Gabriel Bujor, Dragoș Soare, Predrag Vujadinovic, Daniel Panait, Cătălin Costea. Antrenori: Gabriel Armanu și Eremia Pîrîianu.
De la noi au lipsit, accidentați, Bogdan Moisă și Victor Vartic.

1.DINAMO11.1001(+58)30p
2.MINAUR12.813(+15)25p