Dunărea a preluat matur controlul meciului și a reușit a zecea victorie a sezonului, 24-19 cu Focșani

În meciul de joi cu Focșaniul, galben-albaștrii au avut de lucru doar în prima repriză, când au ratat și doua aruncări de la 7 metri, in timp ce oaspeții au transformat doua 7 metri, iar CSM Focșani chiar a condus cu patru goluri, 4-8 și 5-9.

Gabriel Armanu a inceput meciul cu Vlad Rusu, care a avut patru intervenții in 14 minute, două dintre ele acrobatice, spectaculoase, la Popa (min 10) și Mocanu (min 13).

Intrat in poarta pe fondul precipitărilor noastre in atac, dar și a paradelor lui Marocico, George Selaru a dat semnalul revenirii galben-albaștrilor cu 6 intervenții pana la pauza. Min 21 apară la Tuțu la scorul de 6-9, min 24 la Marjanac, min 29 la Popa, min 29:58 tot la Tuțu.

S-a intrat la egalitate la pauză, 11-11.

Gemenii golului, Gabriel și Mihai Bujor, au jucat fără greșeală, au marcat spectaculos, au recuperat in apărare, un exemplu fiind in min 22, când Gabriel Bujor recuperează și inscrie cu poarta goală la scorul de 8-9.

Mihai Bujor duce scorul la 13-12 in min 33. in min 43 apară din nou George Selaru la Tuțu.

Min 47, Dragos Hanțaru nimerește bara, contraatac Rață, apară George Selaru si marchează spectaculos Florin Dospinescu pentru 19-15.

Ionut Broască, in min 51, transformă aruncarea de la 7 metri, și duce scorul la 21-16.

Tot Ionut Broască recuperează in min 53, iar Dragoș Hanțaru marchează spectaculos pentru 23-18.

Dunărea a preluat matur controlul meciului și a reușit a zecea victorie a sezonului în campionat.

AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘICSM FOCȘANI 24-19 (11-11) Arbitri: Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu

Dunărea Călărași: George Șelaru, Vlad Rusu – Mihai Bujor 5 goluri, Dragoș Hanțaru 4, Gabriel Bujor 4, Florin Dospinescu 3, Mihajlo Radojkovic 3, Ionuț Broască 3, Gabi Dumitriu 2, Victor Vartic, Roman Zacaciurin, Prdrag Vujadinovic, Dani Panait, Dragoș Soare, Mihai Sandu, Bogdan Păunescu. Antrenor: Gabriel Armanu.

Focșani: Marocico 1 gol, Cloșcă, C. Rusu – Țuțu 6, Marijanac 4, Sladic 3, Mănescu 2, Popovici 1, Nuțu 1, Gramatic 1, Popa, Mocanu, Rață, Pătru, Rotaru, Cozorici. Antrenor: Dalibor Cutura.

MULȚUMIM suporterilor pentru sustinere !

foto @ Gabriela_Nicolescu @ AHC_Dunarea_Calarasi

Clasament după 20 de etape ( Dunărea mai are de jucat cu echipele subliniate)

1Dinamo181512+8646p
2AHC Potaissa191423+5744p
3Minaur Baia Mare191216+2637p