Nu am gestionat favorabil cinci actiuni in atac la un gol pentru noi si Constanta a profitat la maxim de cadourile primite

Dupa ce la pauza a fost egal, 13-13, baietii nostri pierd repriza secunda a meciul de la Constanta, scor final 30-21, din runda 23.

Baietii nostri au facut o prima repriza buna la Constanta, in min 2 George Selaru apara o aruncare de la 7 metri, Mihai Bujor egaleaza la doi, Victor Vartic preia conducerea, 2-3.

Intre timp, George Selaru are inca doua interventii, in min 5 si 7.

Mihai Bujor inscrie pentru 3-4 in min 8, in min 11 parada George Selaru la Chikovani, contraatac Victor Vartic si tabela indica 4-5.

In min 15 Gabriel Armanu solicita time-out, dupa ce HCD inscrie de patru ori, 8-4, revenim cu doua goluri inscrise de Florin Dospinescu si Victor Vartic, scor 8-7 in min 17.

O noua interventie a lui George Selaru in min 17, da semnalul revenirii galben-albastrilor, cu patru goluri consecutive, contraatac Ionut Broasca, 9-8, gol Mihai Bujor, 9-9, recuperare Vartic si gol Dospinescu, 9-10, contraatac Dospinescu, scor 9-11 in min 21.

In min 22 marcheaza Dragos Soare pentru 10-12, apara Selaru in min 24 si 26, iar in min 26 George apara un nou 7 metri.

In min 29, Roman Zacaciurin inscrie pentru 12-13, scorul la pauza fiind 13-13.

Dupa pauza tot noi inscriem, pentru 13-14, dupa care gazdele preiau conducerea, 16-14.

Gabriel Armanu solicita time-out in min 37, revenim prin Dospinescu la 16-15, dupa care gazdele se desprin pe tabela,

In min 47 Selaru are iar o dubla interventie, si Gabriel Bujor inscrie pentru 22-18. De la 25-18, scorul devenea 26-18 si pe final 27-20 si 30-21.

De la noi au lipsit, accidentati, Bogdan Moisa si Dragos Hantaru.

HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA – AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘI 30-21 (13-13) Arbitri: G. Badiu / I. Barbu

Constanța: Iancu, Hendawy – Malinovic 7, Nistor 5, Ilie 5, Andrei 4, Chikovani 2, Nikolic 2, Mocanu 2, Buricea 2, Susanu 1, Csog, Chiuffa, Simovic. Antrenor: Djordje Cirjkovic.

Dunarea Călărași: Șelaru, Rusu – Vartic 5 goluri, Dospinescu 4, Radojkovic 4, Mihai Bujor 3, Zacaciurin 1, Soare 1, Gabriel Bujor 1, Broască 1, Dumitriu 1, Sandu, Păunescu, Vujadinovic, Panait. Antrenor: Gabriel Armanu.


Gabriel Armanu a declarat pentru pagina de facebook a clubului nostru :„Nu este comod, insa este rezultatul pe care noi l-am obtinut in urma unui meci de 60 de minute, dar in care echipa noastra a jucat la un nivel ridicat doar 40 minute. Nu am gestionat favorabil cinci actiuni in atac la un gol pentru noi si Constanta a profitat la maxim de cadourile primite. Nu avem o explicatie pentru acele 20 minute in care adversarilor le-a iesit orice, iar noi am fost de nerecunoscut. Ne vom analiza si cu certitudine vom corecta aceasta situatie mai putin placuta in care am fost astazi in ultimile minute ale jocului!”


Declaratii imediat dupa meci:

George Șelaru: A intrat Iancu și a apărat extraordinar, îl felicit. Noi în prima repriză ne-am ținut foarte bine, în repriza a doua nu am înțeles ce s-a întâmplat, au marcat multe goluri pe contraatac. Am pierdut mingi foarte ușor și am cedat, dar este o diferență de scor mult prea mare. Pe final păream deja bătuți, deși mai erau minute bune. A fost foarte ciudat, mai ales în sala asta, să fie atât de liniște. Nu știm ce se va întâmpla mai departe, am văzut că la fotbal s-a închis deja campionatul.


Gabriel Armanu: Am intrat bine în joc, am avut o repriză bună. Greșelile făcute în repriza a doua, din minutul 10, când le-am oferit 5-6 mingi, au dat posibilitatea adversarilor să profite la maxim. 5 atacuri nu am aruncat la poartă și am primit foarte ușor gol. Diferența nu e conformă cu ce s-a întâmplat pe teren, dar asta nu ia din meritele echipei gazdă. Noi trebuie să tragem învățămintele, pentru că am jucat handbal doar 40 de minute.


Ionuț Iancu: Ne trebuia această victorie după înfrângerea de la Timișoara. Mă bucur că am putut să îmi ajut coechipierii. Este primul meci din carieră pe care îl joc fără spectatori. Dar, era normal să se ia această decizie. Să vedem acum dacă vom mai merge la Reșița. E bine că am câștigat și acasă și în deplasare cu Dunărea, avem două victorii în fața lor. Era un meci foarte important pentru locul 4.


Asteptam meciul urmator, cel cu SCM Politehnica Timisoara, de duminica.

 In urma ultimelor decizii MAI, DSP, FRH, cu privire la combaterea epidemiei provocate de coronavirus (COVID – 19), s-a luat decizia ca meciul de Liga Naționala, etapa 24, din data de 15.03.2020, ora 18:00, 𝘼𝙃𝘾 𝘿𝙪𝙣𝙖𝙧𝙚𝙖 𝘾𝙖𝙡𝙖𝙧𝙖𝙨𝙞 𝙫𝙨 𝙎𝘾𝙈 𝙋𝙤𝙡𝙞𝙩𝙚𝙝𝙣𝙞𝙘𝙖 𝙏𝙞𝙢𝙞𝙨𝙤𝙖𝙧𝙖, gazduit de Sala Polivalenta „Ion.C.Neagu” Calarasi, sa se dispute 𝙛𝙖𝙧𝙖 𝙨𝙥𝙚𝙘𝙩𝙖𝙩𝙤𝙧𝙞.

Va multumim pentru intelegere!

Alte rezultate, runda 23:

DINAMO BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 44-29 (18-9) 

CSM VASLUI – CSM BACĂU 29-34 (12-17)

CSM FOCȘANI – STEAUA BUCUREȘTI 20-27 (10-14)

CSM BUCUREȘTI – CSM REȘIȚA 26-22 (14-8)

3 meciuri și 9 de puncte rămase in joc pentru galben-albaștri:

RUNDA 24/duminica 15.03.2010, ora 18:00, netelevizat

  • DUNAREA CĂLĂRAȘI – POLITEHNICA TIMIȘOARA

RUNDA 25/joi 19.03.2010, ora 18:00, netelevizat

  • DUNAREA CĂLĂRAȘI – HC BUZĂU

RUNDA 26/joi 26.03.2020, ora 18:00, netelevizat

  • CSM RESITA – DUNAREA CĂLĂRAȘI

@ AHC Dunarea Calarasi / toate drepturile rezervate / Martie 2020