Gabriel Armanu: Imi doresc un loc de Cupa Europeana pentru moment. Avem lot care sa ne permita aceste ganduri si sprijin financiar pe masura

  Domnule profesor Gabriel Armanu, suporterii nostri sunt nerabdatori sa afle ultimele noutati de la echipa inaintea startului in noul sezon 2020-2021.

A fost o perioadă în care v-ați confruntat cu multe probleme de pregătire. Cum este echipa înainte de primele meciuri oficiale?

Gabriel Armanu: O perioada lunga, cu situatii neprevazute, dar pe care le-am lasat in urma, le-am depasit cu bine, a fost infernala revenirea dupa 14 zile de autoizolare de la finalul lunii iulie, iar astazi cu cateva zile inainte de startul campionatului, ma consider multumit de nivelul la care a ajuns echipa noastra.

V-a fost dificil să faceți pregătirea în pandemie? Au fost multe restricții, distanțare socială în sală…

Gabriel Armanu: Aceasta perioda “ciudata”, pe langa ravagiile din economie si invatamant si-a pus amprenta si pe sport. Era inevitabil. “Sa te antrenezi la handbal fara contact”?, Sa nu poti juca amicale?, sa nu poti face dus ? Aceste intrebari au ridicat multe semne de intrebare, dar am trecut cu brio aceste teste ale vietii.

Vă îngrijorează primele meciuri din campionat, având în vedere că există un decalaj în pregătire față de adversari?

Gabriel Armanu: Nu ma ingrijoreaza decalajul de pregatire, asa a fost sa fie. Si alte echipe au avut situatii similare. Eu zic ca am recuperat bine timpul pierdut. Ma ingrijoreaza faptul ca nu am avut meciuri, antrenamente normale iar sportivii nostri, ca si ceilalti de altfel suntem expusi mai mult decat oricand accidentarilor. 

Vă convine sistemul de mini-turnee in campionat care se prefigurează?

Gabriel Armanu: Imi place ca incepem, dar nu agreez acest sistem. Respectam decizia forului care ne conduce, dar startul campionatului parca il luam pe genunchi. Daca privim partea plina a paharului este ca avem handbal. Dar sa joci in sala goala, pe cand ai deschis restaurante, cazinouri, cinematografe, nu e foarte ok.

Aveți informații despre cum o să continue campionatul și modul de desfășurare?

Gabriel Armanu: Probabil tot turnee. Vom vedea.

Șase luni au trecut de la ultimele meciuri de handbal în competițiile interne ale Dunării.

Gabriel Armanu: Sase luni grele, cu stare de urgenta, stare de alerta, multe interdictii, dar care nu au stins flacara acestui grup frumos.

Ce așteptări aveți de la noul sezon?

Gabriel Armanu: Stim ca am preluat echipa pe locul 11 si la momentul inghetarii campionatului eram pe locul 7. Imi doresc un loc de cupa europeana pentru moment. Avem lot care sa ne permita aceste ganduri si sprijin financiar pe masura.

Un start de sezon atipic, cu turneu de 3 meciuri în 3 zile. 

Gabriel Armanu: Dificil de discutat pe tema asta. Acum stafful medical este provocat la maxim. Doamne fereste de o accidentare la primul meci. Jucand saptamanal nu exista posibilitatea recuperarii unui sportiv accidentat. Acum speram sa nu avem cazuri grave. Jucand la 3 zile, au un avantaj major echipele cu un lot mai numeros.

Când plecați spre Sf Gheorghe?

Gabriel Armanu: Plecam cu o zi inaintea startului competitiei, conform protocolului medical impus.

Ați definitivat lista cu jucătorii pentru Turneul de la Sfantu Gheorghe?

Gabriel Armanu: Da. Nu e foarte greu. Ce avem …luam cu noi.

Care este situația extracomunitarilor din lot? Sunt accidentări in lot?

Gabriel Armanu: Situatia sportivilor de alta nationalitate nu este cea mai buna. Au sosit si pot juca doi din cei patru sportivi pe care clubul nostru i-a transferat. Inca nu sunt in forma cea mai buna dar e un plus sosirea lor. Ceilalti doi au reusit sa depuna documentele la consulate si asteapta raspunsul autoritatilor romane. Cred ca era suficient contractul si adeverinta medical ca sa poata juca. Nu stiu de ce stam dupa niste plasticuri ca sa poata sportivul sa isi faca meseria?! La momentul actual suntem cu totii bine. Vom face vineri si ultimul test co-vid inainte de startul sezonului.

Jucați cele trei meciuri la prânz, marți de la 13:30, miercuri de la 11:00 și joi de la 12:00.

Gabriel Armanu: Orele de joc sunt impotriva jocului de handbal. Ne-am obisnuit sa jucam seara, iar acum ne trezim la “matineu”. Nu sunt ore normale ca sa joci. Sunt ore pentru masa de pranz sau orice altceva. Dar si adversarii au aceleasi conditii, sper sa ne adaptam repede.

Ce ne puteți spune despre cei trei juniori care s-au antrenat cu echipa?

Gabriel Armanu: Asa cum am promis, de fapt asa am procedat mereu, privesc tot timpul la sportivii juniori. AHC Dunarea Calarasi si-a propus sa infiinteze si o echipa a doua formata din sportivi care au terminat junioratul, juniori 1, juniori 2 si sportivi de la echipa de seniori. M-a surprins placut Nicusor Costea, dar sunt sigur ca vom gasi resurse la CSS Calarasi pentru a inchega o colaborare.

Un mesaj pentru suporterii noștri?

Gabriel Armanu: Asa cum am transmis si dupa ultimul meci jucat, revin cu parerea ca este frustrant sa vezi sala goala. Sa nu te poti bucura dupa reusite cu suporterii, sa nu poti fi imbarbatat si incurajat cand esti jos sau ai o perioada mai putin reusita, nu este bine. Sportul de performanta il imparti cu fanii, cu familia, cu prietenii, nu cu scaunele si sala goala.

Marți, 15.09, de la ora 13:30 👉baietii nostri debuteaza in noul sezon #ligazimbrilor


Sala Sporturilor Szabo Kati din Sfântu Gheorghe

 – Runda 1

🤾 AHC Dunarea Calarasi 2014 vs HC Buzau 2012

Sala Sporturilor Szabo Kati din Sfântu Gheorghe

 – Runda 2, miercuri, de la ora 11:00

🤾 CSM Bacau vs AHC Dunarea Calarasi

Sala Polivalenta din Sfantu Gheorghe

– Runda 3, joi , de la ora 12:00

🤾 AHC Dunarea Calarasi vs CSU Suceava/CSM Botosani

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.