In prima etapă a sezonului Dunărea pierde la HC Buzău, 20-21

In prima etapă a sezonului AHC Dunărea Călărași pierde in fața HC Buzău, 20-21 (8-10).

Gabriel Armanu: "Nu poți să fii mulțumit când pierzi. Am avut momente foarte bune in apărare, în schimb am păcătuit la momentul finalizării. Am intrat un pic mai greu în jocul de atac, dar putem să reglăm lucrurile în asa fel încât să recuperăm punctele pierdute astăzi. Eu cred că o mai bună mobilizare a buzoienilor a dus la câștigarea meciului. Noi am ratat în situații de unu la unu cu portarul, am ratat doua aruncări de la șapte metri, am ratat și pe parcurs. In ultimele 12 minute, la scorul de 17-14 pentru noi, nu am reușit să avem acea luciditate în atac care să ne permită câștigarea meciului. Două, trei situații pe care nu le-am putut valorifica, ne-au pus in situația ciudată de a fi conduși la sfârșitul jocului. Vom analiza meciul la ședința video, vedem ce a fost rău, vedem ce a fost bun și ne pregătim pentru următorul meci. Stafful nostru medical are datoria de a recupera sportivii, iar noi avem datoria de ai recupera fizic și mental pentru meciul care urmează."

AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘI – HC BUZĂU 20-21 (8-10) Arbitri: Doru Manea / Radu Iliescu

AHC Dunărea: Vlad Rusu, Eugen Crăciunescu – Ionut Broască 5, Amin Yousefinezhad 4, Florin Dospinescu 4, Dragos Hanțaru 3, Catalin Costea 3, Gabriel Bujor 1, Mihai Bujor, Gabriel Dumitriu, Dragos Soare, Andrei Drăgan. Antrenor: Gabriel Armanu.

HC Buzău: Babasafari, Manole – Renaud-David 9, Esteki 4, Mironescu 3, Milosevic 2, Bejinariu 2, Dumitrana 1, Scarlat, Nosrati, Hossu, Roșca. Antrenor: Pero Milosevic.

Primul gol al meciului a fost inscris in min 3 de Florin Dospinescu. In min 5 Ionuț Broască înscrie de la 7 metri, scor 3-2. In min 10 debutează la Dunărea Eugen Craciunescu. Min 14 apară Rusu și marchează Dospinescu, 5-4. Min 20 marchează iar Dospinescu pentru 6-6. In min 21 debutează Andrei Drăgan. In min 22 debutează și iranianul Amin Yousefinezhad. Broască marcheză de la 7 metri in min 24, scor 7-7. Ultimul gol al primei reprize este inscris de Yousefinezhad in min 28.

HC Buzău a condus la pauză, 10-8, cu contribuția decisivă a celor patru nou-transferați: Babasafari, Renaud-David, Esteki și Milosevic.

Dunărea a egalat la 11 în min 34 prin Yousefinezhad. In min 40 egalează Broască, 13-13. Dunărea a luat conducerea în minutul 42, scor 14-13 și a avut chiar trei goluri avans, 17-14 în min 48, asta datorită paradelor lui Vlad Rusu.

Dunărea egalează prin Dragoș Hantaru, 19-19, dar și-a pierdut luciditatea pe faza ofensivă, în timp ce francezul Renaud-David, omul meciului, a înscris 3 din ultimele 4 goluri ale Buzăului, scor final 20-21.

Sepsi Arena Sfantu Gheorghe:

Miercuri, in runda 2, de la ora 12:00 jucăm cu CSM Bacau

Sala Kati Szabo Sfantu Gheorghe:

Joi, in runda 3, de la ora 11:00 jucăm cu CSM Botosani

Cele două meciuri ale galben-albaștrilor vor fi LIVE pe Facebook-ul #FRH și Youtube-ul #FRH