Dunărea pierde cu CSM București după un meci de mare luptă. Urmează meciurile cu Constanța, Baia Mare și Timișoara

In cea de-a doua zi a turneului de la Sfântu Gheorghe, in cel mai echilibrat meci al zilei, CSM București a înregistrat o victorie pe ultimele minute de joc cu Dunărea Călărași, după un meci de mare luptă, în care diferența a fost  făcută pe final de cele trei atacuri consecutive ratate de călărășeni între minutele 56 și 58. Dunărea a intrat cu avantaj la pauză, 9-8, după o primă repriză bună făcută de portarii Artsem Padasinau și Krupa. În repriza secundă cele două echipe au fost pe rând la conducere, dar CSMB a înscris de trei ori la rând la 18-17, iar Dunărea nu a mai reușit să revină. Diferența de scor nu a fost niciodată mai mare de 2 goluri.

AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘI – CSM BUCUREȘTI 20-22 (9-8)

Dunărea: Padasinau, Rusu – Broască 4 goluri, Hanțaru 4 goluri, G. Bujor 4 goluri, Dumitriu 3 goluri, Drăgan 2 goluri, Dospinescu 1 gol, M. Bujor 1 gol, Soare 1 gol, Yousefinezhad, C. Costea, Karympov. Antrenor: Gabriel Armanu.

CSMB: Krupa, Varo – Nantes Campos 5 goluri, Rotaru 4, Predragovic 4, Onyejekwe 3, Teixeira 3, Ungureanu 3, Tărîță, Fotache, Militaru, Davidovic, Becheru, Mazilescu. Antrenor: Eliodor Voica.

Pentru echipa noastră urmează trei meciuri in Sala Kati Szabo din Sfântu Gheorghe, confruntările cu Constanta (miercuri, 7 octombrie, de la ora 19.15), Focșani (joi, 8 octombrie, de la ora 16.30, meci sub semnul întrebării din cauză de Covid in lotul lor), Baia Mare (sâmbătă, 10 octombrie, de la ora 19.15) și un meci in Sepsi Arena cu Timisoara (duminică, 11 octombrie, de la ora 11.00, in direct la TVR 2).

Dobrogea Sud Constanța – CSM Focșani – amânat

Partida de handbal masculin HC Dobrogea Sud Constanța – CSM Focșani, din etapa a cincea a Ligii Naționale de la turneul de la Sfântu Gheorghe a fost amânată, după ce un jucător al formației din județul Vrancea este suspect de infectarea cu Covid-19.

Clasamentul după 5 etape

1. Dinamo București 15p
2. Minaur Baia Mare 15p

Marți e zi de pauză.

Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal s-a reunit online într-o ședință de urgență luni, la prânz. Convocarea a avut ca subiect principal situația de la echipa CSM Focșani, care a trimis acasă un jucător cu simptome de Covid-19 fără să anunțe. Se pare că vrâncenii au ascuns și faptul că un membru al staff-ului a rămas la Focșani din cauză că a avut un test pozitiv. Le uram multa sanatate tururor jucatorilor suspecti sau confirmati cu coronavirus!

In asteptarea clarificarii situatiei din lotul Focsaniului, s-a decis ca meciul cu Constanta sa nu se mai joace nici astazi, nici vineri, mai multe informatii urmand a fi comunicate in curand de catre FRH.

HC Dobrogea Sud Constanta – Dunărea

Arbitrează A.Nacu (MS) / A.Rucoi (MS), observator FRH I.Chira (MM)

Et 7. Joi 8.10. MECI AMÂNAT !

Dunărea – CSM Focşani 2007-Handbal Masculin

Dunărea – CS Minaur Baia Mare

Et 9. Duminică 11.10. ⏰ 11:00 in direct la TVR 2

SCM Politehnica Timișoara – Dunărea

Una din echipele afectate de Covid-19 este CSM Bacău, care nu s-a putut prezenta la turneul 2 al Ligii Zimbrilor ce se dispută în aceste zile, majoritatea componenților lotului fiind testați pozitiv. Băcăuanii iau în calcul să se prezinte la etapele a VIII-a și a IX-a, programate sâmbătă și duminică, atunci când ar trebui să dispute meciurile cu CSU Suceava și Potaissa Turda, totul depinzând de rezultatele testelor ce vor fi efectuate joi. Clubul băcăuan nu renunță la punctele pierdute în afara terenului de joc în etapele IV – VII și a trimis o nouă adresă către Federația Română de Handbal si propune un turneu la Bacau de 5 zile (2 meciuri, pauză, 2 meciuri), în care CSM Bacău să joace, pe rând cu SCM Poli Timișoara, Steaua, CSM Făgăraș și Dinamo.

8 octombrie – ora 16:30, TVR 2 – Poli Timișoara – CSM București (etapa 7);

10 octombrie – ora 11:00, TVR 2 – Dobrogea-Sud – Politehnica Timișoara (etapa 8);

11 octombrie – ora 11:00, TVR 2 – Politehnica Timișoara – Dunărea Călărași (etapa 9);

Update!

CSM Focșani este a treia echipă care pierde meciurile cu 10-0 la Sf. Gheorghe, după CSM Bacau si CSM Magnum Botosani.

Liga Zimbrilor continuă la Sf. Gheorghe cu 13 echipe în turneu. Astfel, în fiecare zi se vor desfășura cinci meciuri, în loc de opt câte erau programate inițial. 35% din jocuri se decid la „masa verde” 17 meciuri încheiate cu 10-0 din 48,