Gabriel Gujor si Gabriel Dumitriu convocati la nationala pentru calificarea la EHF EURO 2022, Gabriel Armanu conduce cadetii la Trofeul Carpati 2020

Gabriel Bujor  @gbujor #GabrielBujor
și Gabriel Dumitriu  @dumitriugabriel66 #GabrielDumitriu
au fost convocați la națională 👍
Federația Română de Handbal a programat in perioada 29 Octombrie – 9 Noiembrie 2020 cantonamentul lotului de seniori pentru meciurile de calificare la #MensEuroEHF2022

In perioada 16 – 26 Octombrie 2020, Federația Română de Handbal organizează la Plopeni pregătirea centralizată a lotului național de cadeți al României și Trofeul Carpați 2020 la cadeți.

Selectionerul României la nationala de cadeți este antrenorul principal al AHC Dunarea Calarasi, profesorul @armanugabriel #GabrielArmanu care are la lot pe cei mai talentați tineri handbaliști români.

La #TrofeulCarpati participă naționalele de cadeți ale Poloniei, Bulgariei și României.

#HaiRomania

Drumul către Campionatul European masculin EHF EURO 2022 din Ungaria și Slovacia a devenit clar pentru cele 32 de echipe care se luptă pentru 20 de locuri rămase la turneul final.

MENS EHF EURO 20222

Doi componenti ai echipei noastre au fost convocati la nationala de seniori a Romaniei pentru meciurile cu Suedia si Muntenegru, contand pentru Grupa a 8-a de calificare la MENS EHF EURO 2022.

Calificările vor începe pe 5 noiembrie 2020 și se vor desfășura până la 2 mai 2021, națiunile luptând pentru 20 de locuri la turneul final din Ungaria și Slovacia, care se va disputa în perioada 13-30 ianuarie 2022.

Prezentare grupelor de calificare

Grupa 1: Franța, Serbia, Belgia, Grecia.
Grupa 2: Germania, Austria, Bosnia și Herțegovina, Estonia.
Grupa 3: Republica Cehă, Rusia, Ucraina, Insulele Feroe.
Grupa 4: Islanda, Portugalia, Lituania, Israel.
Grupa 5: Slovenia, Olanda, Polonia, Turcia.
Grupa 6: Norvegia, Belarus, Letonia, Italia.
Grupa 7: Danemarca, Macedonia de Nord, Elveția, Finlanda.
Grupa 8: Suedia, Muntenegru, România, Kosovo

Câștigătorii și echipele clasate pe locul doi ale tuturor celor opt grupe, precum și cele mai bune patru echipe de pe locul trei vor câștiga un loc la turneul final. Pentru a determina care sunt cele patru echipe de pe locul trei „cele mai bune”, se va stabili un clasament general care să includă toate cele opt echipe de pe locul trei, după finalizarea calificărilor.

Program ROMANIA:

Sala Partille, ora 18:10

Joi, 5 Noiembrie 2020, Suedia – Romania

Sala Polivalenta Baia Mare, ora 17:00

Duminica, 8 Noiembrie 2020, Romania – Muntenegru

Miercuri, 10 Martie 2021, Kosovo – Romania

Sambata, 13 Martie 2012, Romania – Kosovo

Miercuri, 28 Aprilie 2021, Romania – Suedia

Duminica, 2 Mai, 2021, Muntenegru – Romania

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.