Gabriel Bujor și Gabriel Dumitriu evoluții foarte bune în Suedia-Romania 33-30, împreună ei marcând și 10 goluri

După o lungă pauză, din ianuarie, a sosit în sfârșit timpul ca maeștrii de handbal din Romania să revină pe teren. Băieții noștri, Gabriel Bujor și Gabriel Dumitriu au avut evoluții foarte bune în meciul Suedia-Romania 33-30, împreună ei marcând și 10 goluri.

Într-o grupă cu Suedia, de patru ori campioană a Europei, cu Muntenegru și cu Kosovo, România trebuie să ocupe la final unul dintre primele două locuri pentru a ajunge la turneul final. Din cele 8 grupe de calificare, vor mai obține biletele Euro 2022 și cele mai bune patru echipe de pe poziția a 3-a.

Gabriel Bujor a facut o prima repriza perfecta, cu trei goluri marcate in poarta scandinavilor, cu recuperare in apărare și gol pe contraatac și cu execuții perfecte de la 7 metri. Gabriel Dumitriu a marcat o data in prima repriza.

Evolutia scorului in prima repriza: 5 min: 3–2, 10 min: 9–3, 15 min: 12–4, 20 min: 15–8, 25 min: 20–11, 30 min: 20–12.

Joc excelent cu pivotul al „tricolorilor”, Gabriel Dumitriu marcând de cinci ori în partea a doua.

România a început ceva mai bine repriza secundă și a marcat de 6 ori în primele 8 minute, golul 17 fiind foarte spectaculos, după o pasă pe la spate a lui Căbuț pentru Gabriel Dumitriu. Diferența a scăzut la 4 goluri pentru gazde în minutul 41, 24-20, după două goluri consecutive ale lui Gabriel Florinel Dumitriu.

La final, gazdele s-au impus cu 33-30, dar tricolorii au arătat, de această dată, că sunt în „business” și chiar au șanse să prindă Euro EHF 2022 dacă vor continua cu Muntenegru de unde au rămas cu reprezentativa nordică.

Evolutia scorului in repriza secunda: 35 min: 24–16 , 40 min: 24–19, 45 min: 26–22, 50 min: 29–26, 55 min: 31–28, 60 min: 33–30.

Rares Fortuneanu: „Cu 8 minute înainte de final am avut de două ori atacul pentru a ne apropia la 2 goluri și trebuia să fructificăm. Dacă veneam la minus 2, poate alta era fizionomia meciului, fiindcă am văzut cum au reacționat suedezii în situații de stres. La pauză, am stabilit ca planul jocului să fie următorul: în primele 13-14 minute să reducem cât mai mult diferența, astfel ca în ultimele 10 minute să ne apropiem la 2-3 goluri, de unde totul e posibil. Am respectat planul până la un punct, în minutul 53, după care două decizii greșite pe faza de atac au făcut ca suedezii să se ducă la 4 goluri și acolo s-a terminat.”

SUEDIA – ROMÂNIA 33-30 (20-12)

Arbitri: Ivan Cacador / Eurico Nicolau (Portugalia)

Suedia: Aggefors, Johannesson – Wanne 9, Pellas 5, Lagergren 5, Gottfridsson 4, Darj 3, Pettersson 3, Jeppsson 2, Carlsbogard 1, Persson 1, Claar, Jonsson, Nilsson, Chrintz, Lindskog. Antrenor: Glen Solberg.

România: Popescu, Iancu – Gabriel Dumitriu 6 goluri, Gabriel Bujor 4 goluri, Căbuț 4 goluri, Negru 4 goluri, Ghiță 4 goluri, Csepreghi 3 goluri, Sadoveac 3 goluri, Szasz 1 gol, Racoțea 1 gol, Fenici, Fotache. Antrenor: Rareș Fortuneanu.

Urmează partida cu Muntenegru, care a învins miercuri pe Kosovo cu 32-25), când victoria este absolut obligatorie.

Tricolorii își continuă parcursul în Grupa 8, duminica 8.11.2020, de la ora 18:25, in direct la TVR 1, in Polivalenta din Baia Mare.

Arbitrează Marton Balázs si Horváth  Péter, observator EHF este Ion Șerbu.

Campionatul European, date:  13-30 ianuarie 2022
Națiuni gazdă:  Ungaria și Slovacia.

Număr de echipe:  24 de
echipe calificate direct:  Ungaria, Slovacia, Spania (campioane europene) și Croația (campioane vice-europene)
. România trebuie să ocupe la final unul dintre primele două locuri in Gupa a 8-a, pentru a ajunge la turneul final. Din cele 8 grupe de calificare, vor mai obține biletele Euro 2022 și cele mai bune patru echipe de pe poziția a 3-a.